PALOVE NOŽE: Svetové nože zo Senca

PALOVE NOŽE: Svetové nože zo Senca

Pandémia koronavírusu skomplikovala život každému z nás. V neľahkej situácii sa ocitli najmä poskytovatelia služieb, živnostníci či remeselníci. Napriek tomu sú medzi nami takí, ktorí nepodliehajú negatívnym myšlienkam a snažia sa pracovať na tom, čo ich baví a živí. Jedným z nich je i Palo Blaho, zakladateľ rýdzoslovenskej značky Palove nože. Jeho produkty charakterizuje kvalitná oceľ, originálny dizajn a sú sviežim vánkom na našej nožiarskej scéne. V jeden slnečný marcový deň sme Palovi nahliadli do dielne.

IT vs. remeslo

Palo pracoval dvadsať rokov v IT a k manuálnej práci nemal výnimočný vzťah. K nožom sa dostal cez kamaráta a jeho prvý produkt vyrobil s jednou brúskou. Nič si od toho nesľuboval a podľa vlastných slov bol sám mimoriadne prekvapený výsledkom. „Nôž bol použiteľný a práca na ňom ma bavila,“ hovorí. Skúšal preto urobiť ďalšie, zdokonaľoval sa v technologických postupoch i opracovaní. Vyrábal najmä kuchynské nože, lebo tie potrebuje každý. Zhruba sedem rokov sa tejto činnosti venoval na amatérskej báze po práci a jeho nože robili radosť najmä priateľom a známym. Fascinovala ho rôznorodosť pracovných postupov pri výrobe – kovanie, stolárstvo, brúsičstvo, modelárstvo. Po dôslednej úvahe sa odhodlal urobiť vážny krok – zanechal odvetvie, ktoré ho slušne živilo a začal sa výrobe nožov venovať profesionálne, aj keď spočiatku ani sám neveril tomu, že sa s tým na Slovensku uchytí.

Viac rúk, viac nožov

Nejde o žiadnu pásovú produkciu. Mesačne Palo vyrobí zhruba desať až dvanásť nožov a všetky sú unikátne. Výroba jedného trvá zhruba štyri až šesť týždňov od objednávky, keďže sa posielajú na kalenie do Čiech. Čepeľ je vyrezaná, vybrúsená, zaslaná na kalenie a potom vyrovnaná, opieskovaná, vyklepaná, vyžíhaná, leptaná, saténovaná a v závere nabrúsená na 25-30 stupňov. Na čepeľ si môžete dať laserom vygravírovať ľubovoľný text či vzor, čo je mimoriadne obľúbené najmä pokiaľ ide o darček. Materiál rúčky je zložený z kvalitného dreva – ebenu, olivy, duba, orecha alebo stabilizovaného a farbeného javora, brezy a iných. Palo Blaho robí všetky nože na objednávku a zatiaľ nedokáže rozbehnúť e-shop ani dostať sa na zahraničný trh. Jednoducho nestíha. V budúcnosti by preto chcel zvýšiť produkciu nožov na 20-25 mesačne, čo by sa mohlo podariť nadviazaním spolupráce napríklad s brusičom alebo stolárom. „Nestrácal by som čas krokmi, ktorými nemusím, vďaka čomu by som mohol mesačne vyrobiť oveľa viac nožov,“ hovorí. Keďže je každý nôž originálny a vyrobený na mieru, ich ceny sa takisto pohybujú rôzne, v závislosti od použitého materiálu či náročnosti práce. „Snažím sa, aby si moje nože mohli dovoliť aj bežní ľudia, no zároveň si musím a hlavne chcem udržať kvalitu,“ dodal.

Ukážku Palovej práce nájdete na jeho webovej stránke www.palove.sk


Zdielať na Facebooku  
Vyfiltruj si články podla kategórie